Anna Kiełbasińska polska lekkoatletka, sprinterka, wicemistrzyni olimpijska, wicemistrzyni świata oraz halowa mistrzyni Europy w sztafecie 4 × 400 metrów. Brązowa medalistka mistrzostw Europy w 2022 i halowych mistrzostw Europy w 2023 w biegu na 400 m.
W lutym 2021r, roku olimpijskim, tuż po pandemii covid 19, lek. Krzesimir Sieczych zdiagnozował u Ani poważy uraz stopy (złamanie zmęczeniowe kości łódkowatej), który został zakwalifikowany do leczenia operacyjnego. Po zabiegu stopa wymagała dodatkowego unieruchomienia w opatrunku gipsowym przez okres 3 tygodni. Podczas unieruchomienia lekarz zdecydował się wspomaganie procesu gojenia kości poprzez terapię falami ultradźwiękowymi niskiej częstotliwości-exogen. W tym celu nacięto otwór w gipsie nad miejscem złamania, w którym aplikowano fale ultradźwiękowe, codziennie przez 20 min.
Dla profesjonalnego sportowca każdy dzień po kontuzji jest na wagę złota, dlatego zaledwie kilka dni po operacji Ania wróciła do profesjonalnych treningów ogólnokondycjnych m.in pod okiem trenerki Cecylii Czymbor. Dzięki zastosowaniu lekkiego, przewiewnego i wodoodpornego gipsu HM Cast od gipsme.pl możliwe było szybkie rozpoczęcie treningu na siłowni czy trening pływacki w basenie.
Po zdjęciu opatrunku gipsowego rozpoczęto fizjoterapię prowadzoną przez dr Małgorzatę Kowalczyk, która skupiała się na tym by zmniejszyć ból, obrzęk, odzyskać prawidłową ruchomość stawów stopy oraz siłę i kontrolę mięśniową. Kluczowe była praca nad powrotem funkcji stopy jednak bez nadmiernego jej obciążenia co mogłoby spowolnić gojenie kości.
Po okresie unieruchomienia Ania borykała się ze znaczną utratą masy i siły mięśniowej w operowanej kończynie. Z pomocą przyszła elektrostymulacja Compex, która początkowo wprowadzona została na mięsień czworogłowy uda oraz mięśnie dwugłowe uda – kiedy jeszcze kończyna była unieruchomiona w gipsie, a po jego zdjęciu zastosowano elektrostymulację bezpośrednio na mięśnie goleni.
Dodatkowo w celu minimalizowania negatywnych skutków unieruchomienia zastosowano trening niedokrwienny (ang. Blood Flow Restriction) dzięki czemu możliwe była praca nad odbudową masy i siły mięśniowej bez nadmiernego obciążania stawów stopy. Nowoczesne rozwiązania takie jak m.in bieżnia antygrawitacyjna oraz podwodna pozwalały na przeprowadzenie treningów biegowych w warunkach odciążania, kiedy Ania nie mogła w pełni obciążać kończyny.
Cały sztab medyczny dokładał wszelkich starań, aby Ania mogła wystartować sezonie olimpijskim. Pierwszym celem było uzyskanie kwalifikacji olimpijskiej podczas Mistrzostw Polski – udało się! A następnie dokonała niemożliwego zdobywając w sztafecie 4x400m srebrny medal Igrzysk Olimpijskich w Tokio zaledwie 6 miesięcy po zabiegu operacyjnym.