Skip to content Skip to footer

Historia Tomasza Kaczora

Naszym pacjentem był Tomasz Kaczor – polski kajakarz, dwukrotny olimpijczyk, wicemistrz świata, złoty medalista igrzysk europejskich oraz srebrny medalista mistrzostw Europy. W kwietniu tego roku przeszedł operację stawu barkowego. Po zabiegu zaleceniem było unieruchomienie sportowca na okres 4 tygodni. Już w tak krótkim czasie masa mięśniowa spada drastycznie, a dla zawodnika na poziomie zawodowym oznacza to potem długotrwała rehabilitacje oraz odbudowa mięśnia.

Dlatego zaraz po przeprowadzonej operacji stawu ramiennego zastosowaliśmy zastosowaliśmy rozwiązanie które pozwoliło maksymalnie zminimalizować skutki uboczne długotrwałego unieruchomienia.

Po pierwsze: elektrostymulacja. Tomek miał wyznaczone punkty na mięśniu na które miał przyklejać elektrody. Po przeszkoleniu przez fizjoterapeutę uruchamiał odpowiednie programy w celach treningowych mięśnia. 

– Dzięki takiemu rozwiązaniu mogliśmy ćwiczyć konkretne partie mięśniowe bez obciążania operowanych struktur – podkreśla Cecylia Czymbor, fizjoterapeuta sportowy z eFizjo.pl 

Po drugie: trening okluzyjny – inaczej trening z niedokrwieniem. Operowane ścięgno m. nadgrzebieniowego w trakcie gojenia było unieruchomione w ortezie. Za pomocą specjalnej opaski która ogranicza przepływ krwi (jest to przepływ kontrolowany za pomocą dedykowanego urządzenia). – Tomek ćwiczył w warunkach niedokrwienia. Taki trening dawał efekt taki jakby mięsień ćwiczył z obciążeniem – podkreśla Cecylia Czymbor.

W rezultacie po okresie 4 tygodni masa mięśniowa w kończynie operowanej wykazała niewielkie spadki. Ponadto Tomek po dobrze prowadzonej rehabilitacji wraz z odpowiednio dopasowanymi  treningami bardzo szybko wrócił do pełnej funkcjonalności i do sportu.

A jak przebiegł powrót do sprawności oraz do treningów naszego olimpijczyka? Zdjęcie poniżej oraz komentarz wszystko wyjaśni

– Na ten dzień czekałem od prawie 3 miesięcy,  dzisiaj mogłem odbyć pierwszy ,,trening” na wodzie na razie w formie zabawy ale zawsze – mówi Tomasz Kaczor. – Powoli wszystko wraca do normy – dodaje sportowiec. 

Doznałeś kontuzji lub masz zaplanowany zabieg operacyjny i chcesz szybciej wrócić do aktywności lub do pracy? Napisz do nas wiadomość:  kontakt@efizjo.pl lub zadzwoń tel. 577 507 257