Skip to content Skip to footer

Efekt treningu z elektrostymulacją na parametry takie jak siła, wyskok i kopnięcia u piłkarzy nożnych.

W tym francuskim badaniu urządzenie Compex zostało użyte do oceny wpływu 5-tygodniowego programu treningowego z elektrostymulacją (EMS) na siłę mięśni (mięsień czworogłowy), prędkość kopania, sprint i wyskok u piłkarzy.

20 piłkarzy płci męskiej zostało losowo podzielonych na dwie grupy treningowe: jedna grupa (grupa EMS) otrzymywała EMS na mięśnie czworogłowe przez okres 5 tygodni (3 sesje po 12 minut w tygodniu) i trening piłki nożnej, druga grupa (grupa kontrolna) miała tylko trening piłki nożnej.

W urządzeniu Compex program „Siła” został wybrany na poziomie 5.

Zawodnicy byli testowani po 3 i po 5 tygodniach treningu i przy obu ocenach w grupie stosującej trening piłkarski plus EMS odnotowano znaczną poprawę parametrów siły mięśnia czworogłowego, a także szybkości piłki, podczas gdy ta poprawa nie była widoczna w grupie kontrolnej.

Autorzy zalecają stosowanie EMS jako uzupełnienia tradycyjnego treningu piłkarskiego, ponieważ wydaje się, że jest to realny sposób na poprawę siły i określonych zadań piłkarskich. Może również wprowadzić różnorodność do programu treningowego, co może zwiększyć motywację niektórych graczy. Co więcej, autorzy zalecają również jego stosowanie kontuzjowanym sportowcom w celu złagodzenia lub wyeliminowania efektów zmniejszonej ilości treningów.