Skip to content Skip to footer

Efekty treningu z elektrostymulacją na układ nerwowy i architekturę mięśni

Ponieważ elektryczna stymulacja mięśni jest w dużej mierze wykorzystywana jako środek treningu siłowego, autorzy tego francuskiego badania chcieli zbadać adaptacje zachodzące w mięśniach i nerwach, które są poddawane stymulacji elektrycznej.

W badaniu wzięło udział 20 osób. Podzielono je na 2 grupy. Pierwsza grupa (grupa EMS) była poddawana treningowi z elektrostymulacją, druga stanowiła grupę kontrolną. Grupa EMS otrzymała 8-tygodniowy program treningu EMS mięśni czworogłowych z urządzeniem Compex.

WYNIKI: W grupie stosującej EMS siła mięśni wzrosła o 27% po 8 tygodniach treningu z elektrostymulacją –  podczas gdy w grupie kontrolnej nie odnotowano przyrostu siły.

Na poziomie neuronalnym autorzy stwierdzili, że trening EMS zwiększa ogólną aktywność stymulowanego mięśnia: nerwy ruchowe są w stanie aktywować więcej włókien mięśniowych za pomocą EMS.

Na poziomie mięśni trening EMS spowodował zwiększenie masy mięśni czworogłowych (mierzonej na podstawie przekroju poprzecznego mięśnia) i zmiany w kierunku bardziej wydajnej architektury mięśniowej.

Adaptacje nerwowe występowały głównie podczas pierwszych 4 tygodni treningu, podczas gdy adaptacje mięśni stały się istotne między 4 a 8 tygodniem treningu. Stwierdzono, że przyrost siły podczas treningu elektrycznej stymulacji mięśni jest związany z adaptacją nerwową i mięśniową.