Skip to content Skip to footer

Jaki elektrostymulator wybrać po urazie lub operacji?

Jeśli doznałeś urazu lub jesteś po zabiegu ortopedycznym koniecznie przeczytaj w jaki sposób możesz wspomóc swój powrót do sprawności. W artykule opowiemy także jak dużych zaników mięśniowych możesz się spodziewać po kontuzji i jak za pomocą elektrostymulacji mięśni możesz nauczyć się aktywować mięśnie, a także przyspieszyć odbudowę ich masy i siły. Zastanawiasz się jaki model elektrostymulatora będzie najlepszym wyborem, aby wspomóc Twój powrót do sprawności, zobacz rekomendacje naszych fizjoterapeutów. Jaki elektrostymulator wybrać?

Spis treści:
Dlaczego potrzebujesz elektrostymulacji mięśni?
Dlaczego polecamy elektrostymulatory marki Compex?
Który model elektrostymulatora wypożyczyć?
SP 8.0
FIT 5.0
SP 4.0
SP 2.0

Dlaczego możesz potrzebować elektrostymulacji mięśni?

Już w zaledwie kilka dni po urazie lub zabiegu ortopedycznym dochodzi do utraty masy i siły mięśniowej w danej okolicy, jest to naturalny proces. Organizm ‘wyłącza’ na pewien czas pracę mięśni, żeby zabezpieczyć uszkodzoną część ciała przed ruchem mogącym doprowadzić do kolejnych uszkodzeń.

Dodatkowo po urazie lub operacji lekarz często zabezpiecza Twoją kończynę stabilizatorem, ortezą lub gipsem oraz zaleca odpoczynek. Wszystko to sprawia, że twoje mięśnie będą ulegać zanikom i to w bardzo szybkim tempie.

Przy zabiegach artroskopowych utrata masy i siły mięśniowej sięga ok. 30%, zaś w przypadku większych zabiegów ortopedycznych jak np. przy endoprotezoplastyce stawu kolanowego można się spodziewać aż do 60% deficytów.

Dodatkowym problemem, z którym borykają się pacjenci jest także nieumiejętność aktywacji mięśni po okresie, kiedy już powinnyśmy zacząć je uruchamiać. Klasycznym przykładem są trudności z napięciem mięśnia czworogłowego u pacjentów po przebytych operacjach na stawie kolanowym lub tych, którzy mieli unieruchomioną kończynę przez dłuższy czas (3-6 tyg. i więcej).

Dzięki elektrostymulacji uzyskujemy napięcie mięśniowe nawet jeśli sami nie jesteśmy w stanie napiąć mięśnia. Po warunkiem oczywiście, że nerwy zaopatrujące te mięśnie są sprane i przewodzą impulsy nerwowe. Dzięki tej metodzie aktywowanych jest o 30% więcej jednostek motorycznych podczas każdego skurczu, dzięki czemu jest on znacznie bardziej efektywny.

Elektrostymulacja jest nie tylko nieocenionym sposobem nauki napięcia mięśni po zabiegu czy urazie oraz ratowania nadmiernej utracie masy i siły mięśniowej, ale także przyczynia się do poprawy krążenia krwi, a tym samym wpływa na lepsze gojenie uszkodzonych tkanek.

Dlaczego wybraliśmy elektrostymulatory marki Compex?

 Na rynku jest dostępnych wiele dyskontowych elektrostymulatorów, które możesz kupić za niewielkie pieniądze, jednak urządzenia te posiadają najczęściej tylko kilka prostych programów, a zastosowane w nich parametry prądu nie są w pełni znane.

Profesjonalne elektrostymulatory marki Compex to certyfikowane urządzenia medyczne, dzięki czemu zyskasz gwarancję bezpieczeństwa. W urządzeniach tych mamy pewność co do zastosowanego impulsu elektrycznego, jego kształtu i stabilności dzięki czemu wyeliminowano ryzyko poparzenia skóry podczas zabiegu.

Compex to także opatentowana technologia inteligencji mięśniowej (Mi – Muscle inteligence), która ma na celu zwiększenie komfortu, skuteczności oraz ułatwienie Ci obsługi samego stymulatora poprzez automatyczne dobieranie parametrów do stanu Twoich mięśni.

 Elektrostymulatory Compex to także jedyne dostępne na rynku stymulatory, które możesz stosować w przypadku wszczepionych implantów ortopedycznych (m.in. zastosowane podczas operacji śruby, płytki czy gwoździe) bez ryzyka poparzenia czy odkładania się ładunków elektrycznych na powierzchni metalu.

Który model elektrostymulatora wypożyczyć?

To jaki model najlepiej wspomoże Twoją rehabilitację zależy od rodzaju urazu czy zabiegu operacyjnego, a także czasu unieruchomienia. Urządzenia te różnią się nie tylko wyglądem, ale także zastosowaną technologią (przewodową lub bezprzewodową), ilością programów czy funkcjami inteligencji mięśniowej Mi. Jaki elektrostymulator wybrać?

Modelami, które warto wziąć po uwagę wybierając sprzęt do celów rehabilitacyjnych, dostępnych w naszej wypożyczalni elektrostymulatorów są: FIT 5.0, SP 4.0 lub SP 8.0.  Jednak przed wyborem odpowiedniego sprzętu do elektrostymulacji, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, które pozwolą na dobranie najkorzystniejszego rozwiązania.

Compex zastosowanie

Poniżej prezentujemy najważniejsze cechy, zalety oraz wady każdego z dostępnych modeli:

SP 8.0 WYBÓR PROFESJONALISTY

  • Najwyższy i najbardziej zaawansowany technologicznie model elektrostymulatora bezprzewodowego
  • Przyjazny i bardzo intuicyjny interfejs, dzięki czemu jest łatwy w obsłudze
  • Posiada największą bazę programów rehabilitacyjnych, treningowych, regeneracyjnych czy przeciwbólowych
  • Idealny dla osób, które po zabiegach ortopedycznych lub urazie będą pracować z elektrostymulacją 4 tygodnie lub dłużej
  • Pozwala na jednoczesną stymulację 2 kończyn
  • Jako jedyny model posiada fenomenalną funkcje Mi-action*, która powoduje, że twoje mięśnie napinają się w najbardziej fizjologiczny sposób

SP8.0-elektrostymulator

FIT 5.0 PROSTOTA I WYGODA

  • Jednej z najczęściej wybieranych modeli przez osoby po zabiegach ortopedycznych czy kontuzji
  • Idealny dla osób, które będą korzystały z elektrostymulacji nie dłużej jak 3 tyg. Dlaczego? Niestety model ten ma ograniczoną liczbę programów wzmacniających i w przypadku potrzeby pracy z elektrostymulacją dłużej niż wspomniany okres, zalecamy korzystanie z modeli o większej liczbie programów wzmacniających jak SP 4.0 lub SP 8.0. Twoje mięśnie do wzrostu potrzebują odpowiedniej stymulacji i różnorodności aby nie przyzwyczaiły się do zastosowanego bodźca.
  • Posiada przyjazny interfejs i bezprzewodowe moduły, dzięki czemu jest prosty w obsłudze i wygodny w użytkowaniu
  • Jednoczasowo możesz stymulować jedynie jedną kończynę
  • Posiada szeroką gamę programów rozluźniających i przeciwbólowych

FIT5.0-elektrostymulator

SP 4.0 JAKOŚĆ I CENA

  • Najlepszy przewodowy elektrostymulator Compex
  • Ma rozbudowaną bazę programów rehabilitacyjnych, treningowych, regenerujących czy przeciwbólowych
  • Z uwagi na technologię kablową może stanowić pewne utrudnienie podczas wykonywania ćwiczeń z elektrostymulacją
  • Pozwala na jednoczasową stymulację dwóch kończyn
  • Posiada nieco trudniejszy i mniej intuicyjny interfejs 

SP4.0-elektrostymulator

SP 2.0 EKONOMICZY WYBÓR

  • Podstawowy model z linii sportowych elektrostymulatorów
  • Idealny dla osób rozpoczynających przygodę z elektrostymulacją. Z uwagi na brak programów rehabilitacyjnych nie zalecamy tego modelu jeśli jesteś po kontuzji lub operacji
  • Zastosowana technologia kablowa może stanowić pewne utrudnienie podczas wykonywania ćwiczeń z elektrostymulacją
  • Posiada nieco trudniejszy i mniej intuicyjny interfejs

SP2.0-elektrostymulator

Ufam, że ten tekst w prosty sposób pokazał Ci zalety, przewagi i wady każdego z dostępnych w naszej wypożyczalni elektrostymulatorów, a Ty będziesz umiał świadomie podjąć decyzję.  Jeśli jednak nadal masz wątpliwości nie wiesz jaki model wybrać – śmiało skontaktuj się z nami przez e-mail lub telefonicznie. Na co dzień czynnie pracujemy z naszymi pacjentami w gabinecie. Jeśli nie możemy odebrać telefonu napisz do nas sms- oddzwonimy w wolnej chwili i pomożemy w doborze sprzęt!